zolte-paznokcie

Marzysz o pięknych, estetycznych i zadbanych paznokciach? Myślałaś kiedyś o zrobieniu sobie manicure? Ten prosty i zajmujący zaledwie kilkanaście minut zabieg pozwoli Ci na pielęgnacje Twoich paznokci. Do zrobienia manicure potrzebne są:

 • papierowy pilnik do paznokci,
 • polerka do paznokci,
 • lakier do paznokci,
 • oliwka do skórek i paznokci,
 • krem do rąk,
 • płyn do zmiękczania skórek,
 • ostre cążki do wycinania skórek,
 • drewniany patyczek do odsuwania skórek,
 • baza podkładowa,
 • zmywacz do paznokci,
 • szklany lub ceramiczny pilnik,
 • top nawierzchniowy do pokrycia lakieru.

Manicure – jak zrobić go w domu?

Aby prawidłowo rozpocząć zabieg manicure, najpierw należy bardzo dokładnie zmyć stary lakier z naszych paznokci. Aby to zrobić, najlepiej użyć zmywacza bez acetonu. Dlaczego akurat taki? Dlatego, że obchodzi on się bardzo delikatnie z płytką paznokcia. Czasami bywa tak, że lakier nie chce zejść. Co wtedy? Wystarczy delikatnie wypolerować płytkę specjalną kostką z powierzchnią ścierającą. Ważne jest, aby przy tym zabiegu płytka naszego paznokcia była odpowiednio skrócona. W tym celu należy użyć papierowego pilnika i spiłować trochę paznokcia. Warto także piłować boki paznokcia, gdyż dodaje to urody poprzez optyczne, delikatne wydłużenie paznokcia.

W kolejnym kroku powinno się zamknąć płytkę paznokcia. Czyli tak naprawdę spiłować zadarte części płytki paznokcia oraz wygładzić ją, za pomocą szklanego lub też ceramicznego pilnika. Na koniec powinno użyć się specjalnej polerki, aby wypolerować płytkę paznokcia. Trzeba również wyciąć zbędne skórki, a w tym celu należy je przygotować poprzez posmarowanie paznokci specjalnym płynem zmiękczającym do skórek. Jeśli go nie posiadamy, alternatywą dla tego rozwiązania jest moczenie dłoni przez kilka minut w letniej wodzie z dodatkiem oliwki.

Następnie bardzo delikatnie odsuwamy skórki za pomocą drewnianego patyczka i usuwamy ich nadmiar wycinając go ostrymi cążkami. Należy pamiętać o tym, aby nie wycinać zbyt głęboko, gdyż można w bardzo łatwy sposób uszkodzić skórę oraz macierze paznokci. Po zakończeniu procesu wycinania skórek smarujemy nasze paznokcie oliwką.

Malowanie paznokci

Przed nami teraz malowanie paznokci. Bardzo ważne jest, aby bardzo dokładnie umyć ręce. Zazwyczaj samo zwykłe malowanie paznokci nie jest zbyt skomplikowane, jednak w tym przypadku trzeba trzymać się określonych zasad. Przede wszystkim powinno się wiedzieć, że w przypadku szerszej płytki paznokcia, nie ma konieczności malowania dokładnie całej powierzchni paznokcia. Nie trzeba malować przy samych ściankach paznokcia. Jaki będzie tego efekt? Taki zabieg nieco wysmukli i wydłuży paznokieć.

Aby prawidłowo rozpocząć samo malowanie paznokci najpierw należy dokładnie odtłuścić ich płytkę. Trzeba to także zrobić odpowiednio i bardzo dokładnie. Przemywamy paznokcie wacikiem nasączonym odrobiną zmywacza lub specjalnego odtłuszczacza do paznokci. W kolejnym kroku należy nałożyć na paznokcie bazę pod lakier. To już właściwie wszystko co powinniśmy wiedzieć o prawidłowym malowaniu paznokci. Teraz już tylko pozostaje nam sam proces malowania; a w tym celu nakładamy na płytkę paznokcia pierwszą warstwę lakieru w wybranym kolorze. Po wyschnięciu kładziemy drugą warstwę lakieru, po to, aby ujednolicić kolor i nadać mu bardziej intensywnej barwy. Ostatnim zadaniem jakie musimy wykonać jest nałożenie na pomalowane paznokcie topu nawierzchniowego, w celu utwardzenia lakieru oraz dodania naszym paznokciom blasku.

Brak higieny podczas zabiegu – skutki

Warto być świadomym tego, że decydując się na zabieg manicure u kosmetyczki możemy narazić się na różnego rodzaju choroby. Wszystko to jest następstwem braku higieny; jest to oczywiście błąd zakładu kosmetycznego. Jakie powikłania mogą wystąpić po zabiegu? Najczęściej spotykanym, a zarazem najbardziej wstydliwym i kłopotliwym jest grzybica paznokci. Istnieje wiele jej rodzajów i co najważniejsze nie wolno bagatelizować nawet najmniejszych jej objawów.