Zielona herbata to obecnie jeden z najpopularniejszych gatunków roślin z rodziny Camellia sinensis, czyli herbaty chińskiej, regularnie pijany na całym świecie przez miliony ludzi. Swoją ogromną popularność zielona herbata zawdzięcza wielu właściwościom zdrowotnym oraz zróżnicowaniem smaków i aromatów pomiędzy rodzajami i gatunkami tej samej rośliny. Wszytko to dzięki odmiennym sposobom jej uprawy, zbiorów oraz procesu suszenia listów i gałązek. Mimo tak wielu zalet i dobroczynnych właściwości zdrowotnych istnieje duża grupa ludzi, którzy nie mogą pić zielonej herbaty, ze względu na jej zawartość i skład chemiczny. Zanim więc postanowimy dokonać zakupu tak popularnej herbaty warto dowiedzieć się, dla kogo została wręcz stworzona, a kto absolutnie nie powinien jej stosować.

Skład zielonej herbaty

Zielona herbata zawiera mnóstwo dobroczynnych dla zdrowia składników odżywczych. Należą do nich witaminy z grupy C,B,E i K, aminokwasy, mikroelementy, takie jak cynk, potas, mangan, fluor, miedź i wapń, aminokwasy, polifenole oraz katechiny. Napar ten zawdzięcza im między innymi charakterystyczny smak i aromat oraz wiele fantastycznych właściwości, które ukazują się w trakcie regularnego stosowania tego rodzaju herbaty. Zielona herbata działa stymulująco na układ krążenia, poprawia stan i wygląd cery trądzikowej, obniża ryzyko choroby wieńcowej, zawałów i udaru, zmniejsza stany depresyjne, przeciwdziała tworzeniu się celulitu, jest dobra na problemy z nadciśnieniem, zmniejsza ryzyko miażdżycy oraz wspomaga odchudzanie i ma dobroczynny wpływ na metabolizm i działanie wątroby.

Właściwości zdrowotne

Pomimo tak wielu zalet herbata ta nie jest dobra dla wszystkich. U wielu osób stwarza ona ryzyko osłabienia stosowanych leków, a nawet pogorszenia się zdrowia. Z pewnym dystansem powinny do niej podchodzić osoby starsze, dzieci do lat 10, kobiety w ciąży i w czasie laktacji oraz osoby chore na jaskrę, nadciśnienie tętnicze i choroby serca. Duża zawartość katechin w zielonej herbacie powoduje gorsze wchłanianie się substancji odżywczych z pokarmów, co może prowadzić do anemii. Dodatkowo taka herbata podrażnia żołądek i wypłukuje dużą ilość wapnia z organizmu, dlatego nie powinny jej stosować osoby z osteoporozą. Każdy, kto przyjmuje leki na nadciśnienie, również powinien omijać zieloną herbatę z daleka, ponieważ powoduje ona osłabienie ich działania, a ze względu na utrudnianie wchłaniania kwasu foliowego z pokarmów istnieje większe ryzyko wystąpienia zaburzeń układu nerwowego płodu, a w ostateczności poronienie.

Na odchudzanie

Zielona herbata znana jest również jako najlepszy sprzymierzeniec w procesie odchudzania i zmniejszania wagi. Jej wspaniałe działanie przyspieszające przemianę materii powoduje, że w szybkim tempie można stracić nieco na wadze i zahamować nadmierny apetyt. Wszytko to dzięki zawartości składników odżywczych, takich jak kofeina, witamina B, katechiny oraz polifenole. Dodatkowo zielona herbata ma działanie detoksykacyjne, dzięki właściwościom moczopędnym wspomagającym wydalanie z organizmu toksyn i zanieczyszczeń. (https://www.czasnaherbate.net/)